Jagody goji to owoce od tysięcy lat wykorzystywane w medycynie krajów azjatyckich.

Od jakiegoś czasu również w Europie zaczęły zyskiwać niemałą popularność.
Skąd pochodzą jagody goji? Są to owoce chińskiej rośliny nazywanej kolcowojem pospolitym. Właściwości zdrowotne jagód goji wykorzystywane są do leczenia i profilaktyki chorób serca, wątroby, płuc
i reumatyzmu, a także przy obniżaniu poziomu glukozy we krwi.

Właściwości zdrowotne jagód goji to również doskonałe źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Są one także niezwykłą bombą witaminową.
Te bogate we właściwości odżywcze owoce mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wyciąg z jagód goji stosowany jest również w maseczkach, uelastyczniając i napinając skórę. Właściwości zdrowotne jagód goji docenione zostały także w procesie odchudzania, ponieważ przyspieszają one metabolizm, pobudzając organizm do spalania tkanki tłuszczowej.

Spożywanie jagód goji hamuje syntezę cholesterolu, zapobiega tłuszczowym przemianom wątroby. Jest to roślina wspomagająca i regulująca pracę układu trawiennego, korzystnie oddziałująca na szeroko pojętą kondycję fizyczną organizmu. Powstrzymuje także procesy starzenia.

Naturalny wyciąg z jagód goji jest bogatym źródłem witaminy C. Są one doskonałym materiałem na suplementację naszej diety, można wspomagać się nimi i dodawać je do posiłków. W sieci istnieje mnóstwo przepisów z zastosowaniem tych owoców, z których można znaleźć ulubiony dla siebie.

Możemy jeść je oddzielnie lub w kompozycji z innymi owocami i orzechami. Podajemy na surowo lub świeże, możemy gotować razem z potrawami, a także dodawać do napoju czy herbaty. W Internecie istnieje także przepis na wywar z kolcowoju, który świetnie sprawdzi się dla nas w formie napoju.

Fotografie:

medycyna

apteki

lekarstwa

zdrowe żywienie